Yapay zeka, robotlar ve istihdamın geleceği


Dünya Halleri‘nde şu ana kadar tam 4 binden fazla içerik yayımlanmış. “Arşivden” serisinin amacı, bu hatırı sayılır genişlikteki arşivi değerlendirmek ve tozlu raflardaki faydalı içerikleri tekrar dikkatlere sunmak. Belirli bir konuda derlenmiş 6 haberi bulabileceğiniz serinin bu bölümünde konumuz “yapay zeka, robotlar ve istihdamın geleceği“. Detaylarını merak ettiğiniz haberlere, paragraf sonundaki tarihe tıklayarak ulaşabilirsiniz. “Ne oldu o iş, devam etti mi acaba” diye merak edip araştırmak ise sizin işiniz.

İşini ilk kaybedecek olanlar

McKinsey Global Institute tarafından yayımlanan rapora göre, robotlar ve otomasyon önümüzdeki 13 yıl içinde büyük bir ekonomik değişime sebep olarak 400 ila 800 milyon kadar insanı işsiz bırakacak. 46 ülke ve 800 iş dahil edilen araştırma, yaşanacak durumdan etkilenme ihtimalinizin yaşadığınız yerle bağlantılı olduğunu ortaya koydu. Japonya, Güney Kore, ABD ve Birleşik Krallık gibi nispeten zengin ülkelerin otomasyona ayıracak daha fazla parası olduğundan bu ülkelerin halkları durumdan daha fazla etkilenecek. Rapora göre, otomasyonun gelişmiş ülkelerde en fazla etkileyeceği çalışanlar şu şekilde: (Aralık 2017)

  • Makine ve inşaat aracı operatörleri.
  • Restoranlarda çalışan bulaşıkçılar.
  • Yiyecek sektöründe çalışanlar.
  • Sekreterler.
  • Garsonlar.

Otomasyon işçileri 3 aşamada vuracak

PwC‘nin 6 Şubat’ta yayımladığı rapor otomasyon teknolojilerinin 3 aşamada gerçekleşeceğini öne sürüyor. Araştırma, 5 bin 500’ü Birleşik Krallık’taki işçilerden oluşmak üzere, 29 ülkedeki 200 binden fazla çalışanın görevlerini ve becerilerini inceledi. Aşamalardan ‘dalga’ olarak bahseden rapor, günümüzden 2030’un ortalarına kadar süreceği tahmin edilen bu dalgaları ‘algoritma dalgası‘, ‘büyüme dalgası‘ ve ‘otonomi dalgası‘ olarak adlandırıyor. (Şubat 2018)

Önümüzdeki 50 yıl

Peki önümüzdeki 50 yılda neler olacak? Robotların insanların görevlerini üstleneceğini düşünen 352 yapay zeka araştırmacısının anket sonuçlarına dayanan şu çalışma da fikir verebilir. (Haziran 2017)

Jack Ma’nın öngörüleri

E-ticaret ve teknoloji devi Alibaba‘nın kurucusu Jack Ma bu konuda hem iyimser hem de kötümser diyebiliriz. Ma yapay zeka ve otomasyonla birlikte önümüzdeki 30 sene içerisinde günlük çalışma süresinin 4 saate inebileceğini hatta haftada sadece 4 gün çalışılabileceğini söylüyor. Ama kötü bir bir haberi de var: Geçmişte teknoloji devrimlerinin Dünya Savaşları’nı beraberinde getirdiğini dile getiren milyarder iş adamı, şu anda üçüncü teknolojik devrimi yaşadığımızı ve bunun da Üçüncü Dünya Savaşı’na sebep olabileceğini ifade ediyor. (Haziran 2017)

Yalnız değiliz

İstihdam sorunu sadece insanların değil, az gelişmiş robotların da belası. ABD’de üretilen robotlar bile fabrikalarda kendilerine yer bulamıyor. Japonya, AB ve İsviçre’den getirilen robotlar birden fazla işi yapmak için programlanabildiğinden, ABD’de bugüne dek üretilen robotlar geçerliliğini yitirmeye başladı. Öte yandan ABI Research tarafından yapılan tahminlere göre önümüzdeki 10 yıl içerisinde ABD’de satılan endüstriyel robotların sayısı neredeyse 3 kat artacak. (Nisan 2017)

Yepyeni meslekler

Dünya Ekonomik Forumu‘nun raporuna göre günümüzün ortaokul öğrencileri işe atılacağı zaman eski işlerin yarısından çoğu yok olmuş olacak. Hayal gücümüzü çoğunlukla bizi işsiz ve amaçsız bırakan, robotlara boyun eğdiğimiz distopik bir gelecek kurmak için kullandık. Öte yandan geniş çaplı inovasyonlar yeni endüstrileri, onlar da yeni işleri doğuruyor


Faydalı mı? Arkadaşlarınla da paylaş

Tepkini Belirt

Şaşkın Şaşkın
0
Şaşkın
Nefret Nefret
0
Nefret
Başarısız Başarısız
0
Başarısız
Eğlenceli Eğlenceli
0
Eğlenceli
Sevdim Sevdim
1
Sevdim
Aman Tanrım Aman Tanrım
0
Aman Tanrım
Kazanmak Kazanmak
0
Kazanmak
Araştıran Öğrenci

0 Yorum

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Paylaşım Formatı
Kişilik Testi
Diğerlerinin sorulara verdikleri yanıtlara göre, kişilik özelliklerini ortaya çıkarın.
Bilgi Yarışması
Bir konu hakkında bilgilerini kontrol etmeyi amaçlayan doğru ve yanlış cevapları olan bir dizi soru yarışması.
Anket
Bir konu hakkında çoğunluğun ne düşündüğünü merak mı ediyorsun? o zaman burada bir anket oluşturabilirsin.
Hikaye
Paylaşmak istediğin araştırmaların içine görsel veya özel metinler ekle ve paylaş
Liste
Bir konu hakkında alt maddeler içeren bir liste oluştur ve paylaş.
Geri Sayım
Geri sayım ile araştırma içeriği sun.
Açılır Liste
Kendi öğeni gönder ve en iyi gönderim için oy ver
Sıralama Listesi
İnsanlar senin tercihlerini nasıl sıralayacaklar? Merak ediyorsan oluştur ve sıralamaya aç
Karikatür
Karikatürler oluşturmak için resimleri ekle ve paylaş.
Video
Youtube vb. sitelerden paylaşmak istediğin araştırma videoları.
Ses
Soundcloud or Mixcloud Embeds
Görsel
Görsel veya GİF
GİF
GİF formatında içerikler paylaş